Один матч з історії – “Герой матчу – воротар”

omi_2016-02-01

Сьогодні у нашій рубриці “Один матч з історії” ми опублікуємо звіт з одного з драматичних матчів “Буковини” у кубках СРСР. А саме з ризькою “Даугавою”, 1/64 фіналу. 2 травня 1988 року.

“Буковина” : М.Чеботар, С.Походзхіло, Ю.Черенков, Ю.Кошкін( В. Сараінчан, 46хв.), Д.Білоус, (А.Гузієнко, 84хв), Ю. Шелепницький, В. Задорожняк, Ю.Гій, В.Олійник, В.Рубцов (В.Будник, 46хв.), В.Мглинець.

“Даугава” : А.Олійник, С. Шестаков, О.Олексієнко, С.Семенов, Ю.Шевляков, Ю.Попков, Г.Шитик, С.Ємельянов, С.Веденєєв, Є.Милевський (А.Друпас, 46хв.), О. Горюхов.

Судді: О.Хохряков, М.Гущев, В.Япринцев.

Голи: Є.Милевський (17хв.), Д.Білоус (63хв.)

Понад 16 тисяч прихильників шкіряного м’яча прийшли минулого понеділка спостерігати за дебютом “Буковини” в розіграші Кубка Радянського Союзу з футболу. Жереб приготував нашим землякам серйозного суперника – ризьку “Даугаву”, чемпіона країни 1985 року серед команд майстрів першої ліги, колектив, що має великий досвід виступів і в першій лізі, і в розіграші Кубка СРСР. Щоправда, в Чернівці футболісти Латвії прилетіли у дещо послабленому складі – без двох провідних гравців – півзахисника О.Канищева і форварда О.Старкова.

І все ж перевага гостей у класі була помітною, насамперед у першому таймі звітної зустрічі. Досвідчені гравців “Даугави” діяли на полі тактично грамотно, спокійно, злагоджено, вдало поєднуючи колективну гру з індивідуальною. Гості продемонстрували таку зброю зі свого арсеналу, як передачі на вільне місце за спини захисників, миттєвий вибір найгострішого продовження атакувальних дій, вміння швидко орієнтуватися у найскладніших ігрових ситуаціях.

Наші земляки у першій 45-хвилинці грали занадто прямолінійно, їхні дії можна було передбачити на хід-два вперед, що дозволяло футболістам Латвії вчасно перекривати підступи до власних воріт. Побоюючись грізного суперника, буковинці припускалися браку у передачах.

Отже, логічним було те, що на 17хвилині м’яч опинився у воротах М.Чеботаря. Це капітан “Даугави” Є.Милевський, спокійно обробивши м’яча у центрі штрафної господарів поля, несильним, але точним ударом спрямував його у лівий нижній кут воріт. А на останній хвилині першого тайму голкіпер буковинців М. Чеботар врятував команду від другого гола, сміливий кидок в ноги Г.Шитику вибивши м’яч на кутовий.

Намагаючись змінити хід подій на футбольному полі, тренери “Буковини” після перерви випустили одразу двох “свіжих” гравців – В.Сарафінчана та В.Будника. Відзначимо, що заміни виявились вчасними й ефективними, особливо вдало увійшов у групу В. Будник. Його стрімкі прориви правим флангом і передачі у штрафний майданчик змусили нервувати захисників і воротаря “Даугави”.

На 63 хвилині зустрічі А. Олійник припустився помилки, невдало вибивши м’яч на Д.Білоуса. Півзахисник господарів поля потужно пробив по воротах. М’яч влучив у перекладину, вдарився в землю за лінією воріт і відскочив у поле. Арбітр зустрічі суддя всесоюзної категорії О.Хохряков впевнено показав, що гості продовжать гру з центру поля.

Забитий м’яч вніс свіжий струмінь у дії чернівецьких футболістів. Де й ділись скутість і пострах, що були у першому таймі! Натомість з’явилася велика жага боротьби. Відчуваючи постійну підтримку заповнених вщерть трибун стадіону, буковинці значно додали в швидкості, почали активно пресингувати і до завершення основного часу володіли ініціативою.

На 71 хвилині форвард чернівчан В.Олійник прийняв м’яч поблизу штрафної “Даугави”, розвернувся і несподівано пробив по воротах – м’яч пройшов в кількох сантиметрах від бокової стінки. Згодом той же В.Олійник здійснив слаломний прохід до воріт гостей, залишивши позаду двох суперників, але його зупинив недозволеним прийомом О.Олексієнко. На жаль, удар потерпілого зі штрафного вийшов сильним, але неточним.

У додатковий час жодна з команд не хотіла припуститися помилки, яка б могла стати фатальною у цьому поєдинку. Відчувалося, що гравці обох команд дуже втомилися під час гри під палючим сонцем. Мабуть, саме тому на полі точилась переважно позиційна боротьба, а гості іноді навіть відверто “тягнули” час.

Післяматчеві пенальті… Ще один нелегкий  екзамен на мужність, витримку. Того вечора було пробито вісімнадцять 11-метрових! Справжнім героєм цього заключного, п’ятого тайму гри став досвідчений голкіпер “Буковини” М.Чеботар. Він не тільки відмінно парирував удари С.Ємельянова та Ю.Шевлякова з 11-метрової позначки, але й забив пенальті своєму ризькому колезі А.Олійнику. Цілком справедливо його визнано кращим гравцем зустрічі у складі “Буковини”.

Отже, у напруженому, сповненому драматизму матчі, “Буковина” перемогла з рахунком 8:7 і вийшла в 1/32 фіналу Кубка СРСР, де її суперником буде кишинівська команда “Ністру”, що перемогла позавчора охтирський “Нафтовик” з рахунком 2:1. Ця гра відбудеться 22 трався. А завтра наші земляки проведуть матч 11 туру в Керчі, де зустрінуться з місцевим “Океаном”.